Олімпіада з фізики для абітурієнтів-2021

ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»

Олімпіада з фізики для абітурієнтів-2021

Фізико-технічний факультет запрошує

випускників шкіл, ліцеїв, гімназій

на Олімпіаду з фізики

В Олімпіаді можуть брати участь учні випускних класів середніх шкіл, ліцеїв та гімназій, які бажають вступити на Фізико-технічний факультет та спеціальності інших факультетів ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», де одним із вступних випробувань є фізика.

Олімпіада проходитиме в два тури:

перший – дистанційний (заочний),

другий – очний (відбудеться на факультеті).

До участі в другому турі допускаються учасники, які набрали не менше 75% балів на першому етапі або є переможцями «Фестивалю домашніх фізичних експериментів».

Усі учасники олімпіади повинні надіслати або передати особисто в деканат фізико-технічного факультету не пізніше 26 березня 2021 року розв’язки задач першого туру у тонкому зошиті або в електронному вигляді (перескановану копію в форматі .pdf або .jpg) на e-mail:  ftf.olimpiada@gmail.com

Розв’язки задач першого туру надсилати за адресою:

Фізико-технічний факультет, журі олімпіади з фізики,

ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»,

вул. Шевченка, 57, ауд. 215 центрального корпусу

м. Івано-Франківськ

Або на e-mail:  ftf.olimpiada@gmail.com

Довідки за телефонами: 0342 596000, 067 8022656

Дата проведення другого туру

4 квітня 2021 року.

Адреса проведення:

ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»,

фізико-технічний факультет, аудиторія 115,

вул. Шевченка, 57 (вхід з вул. Чорновола)

Початок олімпіади о 11.00, реєстрація з 10.00

Згідно з Правилами прийому до ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» у 2021 році учасникам олімпіади, які набрали не менше 90% балів на другому етапі нараховуватимуться додаткові 20 балів до сертифікату зовнішнього незалежного оцінювання з фізики при вступі на спеціальності (освітні програми), яким надається особлива підтримка:

014.08 Середня освіта (Фізика)

014.08 Середня освіта (Фізика та математика)

014.04 Середня освіта (Математика. Інформатика)

014.09 Середня освіта (Інформатика. Англійська мова)

104 Фізика і астрономія (спеціалізація Комп’ютерна фізика)

105 Прикладна фізика і наноматеріали (спеціалізації Медична фізика, Матеріали та системи відновлюваної енергетики)

171 Електроніка

111 Математика

112 Статистика

Після проведення олімпіади передбачена цікава екскурсія науковими і навчальними лабораторіями факультету.

ЗАДАЧІ ПЕРШОГО (ДИСТАНЦІЙНОГО) ТУРУ

ОЛІМПІАДИ З ФІЗИКИ – 2021

1. Матеріальна точка, яка має початкову швидкість v0=2 м/c, рухалась упродовж проміжків часу t1=3c рівномірно, t2=2 c з прискоренням а2=2 м/c2, t3=5 c з прискоренням а3=1 м/c2, t4=2 c з прискоренням а4=-3 м/c2 і, нарешті, t5=2 c рівномірно з швидкістю, якої вона набула в кінці проміжку часу t4. Визначити кінцеву швидкість, пройдений шлях і середню швидкість на цьому шляху. Задачу розв’язати аналітично і графічно.
  2. По горизонтальній дорозі тягнуть сани з вантажем (загальна маса саней та вантажу 80кг) за шнур, який утворює кут 30о з горизонтом. Сила тяги 250Н. Визначити коєфіцієнт тертя, якщо сани рухаються з прискоренням 0,15 м/с2.
  3. Дві скріплені пружини однакової довжини розтягують за вільні кінці. Пружина, жорсткість якої К1 =100Н/м видовжилась на 5см. Яка жорсткість К2  другої пружини, якщо вона видовжилась на 1 см?
  4. Тіло масою 1,2кг перебуває у верхній точці півсфери, радіус якої 0,6м. Після того, як у тіло потрапила і застряла в ньому куля масою 0,01 кг, що летіла горизонтально, тіло почало рухатися і відірвалося від півсфери на висоті 0,5 м від її основи. Визначити швидкість кулі. Тертям при русі тіла знехтувати.
  5. Об’єм бульбашки газу, яка випливла на поверхню з дна озера, збільшився у 3 рази. Яка глибина озера? Вважати, що температура води в озері стала.
  6. Швидко викачуючи повітря з посудини, в якій знаходиться невелика кількість води за 0оС, можна перетворити воду в лід. Яка частина початкової кількості води може бути перетворена в лід за 0о С? Питома теплота пароутворення за 0оС   2,3 МДж/кг. Питома теплота плавлення льоду λ =3,3 .105 Дж/кг.
  7. У кімнаті об’ємом 50м3 відносна вологість повітря 40%. Якщо випарувати додатково воду масою 60 г, то відносна вологість буде 50%. Яка при цьому буде абсолютна вологість повітря?
  8. Конденсатори ємністю С1 =0,15мкФ і С2 =0,35мкФ мають на обкладках заряди q1 =2,5 . 10-6 Кл і q2 =7,5 .10-6 Кл відповідно. Визначити різницю потенціалів на конденсаторах після того, як їх з’єднали однойменними обкладками паралельно. Як зміниться енергія системи конденсаторів?
  9. Який опір повинен мати шунт, щоб можна було ввімкнути його в амперметр із внутрішнім опором 1Ом, якщо потрібно розширити межі вимірювання амперметра в 10 разів?
  10. На горизонтальних рейках, відстань між якими 60 см, перпендикулярно до них лежить стрижень. Визначити силу струму, який потрібно пропустити через стрижень, щоб він почав рухатися. Рейки і стрижень знаходяться у вертикальному магнітному полі з індукцією 60мТл. Маса стрижня 0,5 кг, коефіцієнт тертя стрижня об рейки 0,1.
  11.  Призму зроблено зі скла з показником заломлення 1,75. Заломний кут призми 60о. При якому куті падіння на одну з граней вихід променя з другої грані стає неможливим?
  12. Кулька падає з висоти h=2м на збиральну лінзу і розбиває її. Скільки часу буде існувати уявне зображення кульки? Фокусна відстань лінзи F=1 м.